Zaczarowane okna

Okna zawsze wydają się czyste, bo przecież wciąż świeci przez nie słońce. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej i zobaczysz to, co osadza się na szkle, natychmiast chwycisz za ścierkę i umyjesz je, by słońce zaświeciło jeszcze jaśniej.

Mamy jednak ostrzeżenie. Do mycia okien nie używaj papierowych ręczników ani starych gazet. Każda profesjonalna sprzątaczka wie, że papier zawiera miniaturowe okruchy miazgi, które mogą zarysować szkło. Zamiast nich wykorzystaj stare ręczniki wypłukane w occie, a nie w płynie zmiękczającym tkaniny, ponieważ ocet usuwa ślady z mydła, które mogłyby pozostawić smugi na szybach.

Od wewnątrz

Mycie okien od wewnątrz jest dużo prostsze niż ich czyszczenie od zewnątrz, zacznij więc od tej strony. Usuń z parapetu wszystkie drobiazgi i odsuń zasłony oraz firanki (albo zdejmij do prania). Spryskaj płynem szyby, po czym czystym ręcznikiem z bawełny bez domieszek wytrzyj je do sucha. Przetrzyj parapet inną szmatką, jeśli  zachlapałeś go płynem. Bibeloty odstaw na miejsce.

Od zewnątrz

Mycie okien od zewnątrz wymaga jednak więcej pary. Od zewnątrz na szyby pada deszcz, a wiatr nanosi na nie pył, dlatego z tej strony są znacznie brudniejsze. Możesz zamówić profesjonalny serwis sprzątający, który się tym zajmie za Ciebie lub spróbować zlikwidować brud samodzielnie. Każda doświadczona ekipa sprzątająca wie, że najlepiej myć okna rano lub późnym popołudniem, bo gdy szyby nagrzeją się od słońca, płyn do ich mycia wysycha zbyt szybko i pozostawia smugi.

Najpierw zapewnij sobie wygodny dostęp do otwartego okna. Zanim rozpoczniesz mycie okien wychodzących na balkon lub taras, odstaw sprzęty, które tam trzymasz, np. leżaki, krzesła ogrodowe, suszarki do bielizny.

Niewykluczone, że do mycia okien w twoim mieszkaniu czy domu potrzebna będzie drabina.

Najpierw zamieć parapety i ramy pędzlem malarskim średniej wielkości, usuwając z nich liście, owady czy inne zabrudzenia. Umyj ramy środkiem uniwersalnym. Jeśli są to ramy plastikowe, dobry będzie uniwersalny, jeśli natomiast ramy są drewniane, w dodatku pomalowane farbą na biało, zachowaj ostrożność podczas wyboru środka czyszczącego, bo może zawierać składnik, który spowoduje jej zżółknięcie.

W trakcie mycia okien weź przykład z profesjonalnych ekip sprzątających: wycieraczka, ircha i szybkie ruchy nadgarstka.

Bawełnianą szmatką rozprowadź ten środek czyszczący na szybach od góry do dołu.

Gumową końcówką wycieraczki zbierz płyn z szyb. Zacznij od górnego rogu okna (w miejscu gdzie łączą się ramy okna), wsuwając w niego brzeg wycieraczki.

Przecieraj szyby pionowymi pociągnięciami z góry na dół, trzymając wycieraczkę równo na szybie tak, by zgarniała w dół nadmiar płynu. Za każdym razem przesuwaj nią na zakładkę – dzięki temu zyskasz pewność, że na szybie nie zostanie płyn. Po każdym pociągnięciu wycieraj wycieraczkę.

Lekko wilgotną irchą, która wchłania wodę, nie pozostawiając smug, zetrzyj resztki wody pozostałe w rogach okna.

Ścierką wytrzyj parapet oraz ramy okna – nie irchą ani nie szmatką używaną do czyszczenia wycieraczki, tylko inną szmatką, przeznaczoną wyłącznie do tego celu. Dzięki temu nie przeniesiesz brudu i wody z powrotem na wycieraczkę, a z niej okno.

Pamiętaj! Jeśli nigdy wcześniej nie trzymałaś w dłoni wycieraczki, na początku będziesz zostawiać na oknie smugi. Nie przejmuj się tym – wystarczy chwila, by ponownie spryskać je płynem i przetrzeć szybę. Wystarczy trochę praktyki i umyjesz okna tak dokładnie, jak każda dobra firma sprzątająca z Warszawy.

Czyste okna, Warszawa